5 octombrie 2014 S-a savarsit Sfanta Liturghie Arhiereasca de catre IPS CALINIC, arhiepiscop al Argesului si Muscelului si de catre PS ANDREI FAGARASANUL, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sibiului

În perioada 3 – 6 octombrie 2014, la Biserica Ortodoxă „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” şi „Sfântul Sfinţit Mucenic Corneliu Sutaşul” din Parohia Ortodoxă „Valea Cetăţii”Braşov, se află, pentru folosul duhovnicesc al credincioşilor braşoveni, Sfintele Moaşte ale Sfintei Muceniţe Filofteia de la Curtea de Argeş. Acestea au fost aduse în biserica braşoveană vineri, 3 octombrie 2014, de către Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului. Sfânta raclă cu sfintele moaşte ale Sfintei Muceniţe Filofteia a fost întâmpinată de către Înaltpreasfinţitul Părinte Dr. Laurenţiu Streza, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Transilvaniei, împreună cu un ales sobor de preoţi şi diaconi, alături de mulţime de crredincioşi. În curtea bisericii s-a săvârşit slujba Te-deumului, aducând mulţumire lui Dumnezeu pentru binefacerile revărsate asupra credincioşilor şi rugându-L să se milostivească şi în continuare spre rugăciunile noastre, pentru rugăciunile Sfintei Muceniţe Filofteia de la Curtea de Argeş.

Începând cu ora 17 s-a organizat procesiunea realigioasă „Calea Sfinţilor”, în cadrul căreia au fost purtate pe străzile din apropierea bisericii, două sfinte racle cu sfintele moaşte ale Sfântului Ierarh Andrei Şaguna şi ale sfinţilor dobrogeni: Sfinţii Mucenici Epictet preotul şi Astion monahul, Sfinţii Mucenici Zotic, Atal, Camasie şi Filip de la Niucliţel. Sfintele Moaşte ale Sfântului Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei au fost dăruite bisericii noastre de către Înaltpreasfinţitul Părinte Dr. Laurenţiu Streza la data de 1 septembrie 2014, iar sfintele moaşte ale sfinţilor mucenici dobrogeni au fost dăruite biesricii noastre de către acelaşi ierarh, în cursul lunii septembrie, anul curent. Pentru aceste sfinte moaşte, parohia a pregătit două sfinte racle din argint, confecţionate în cursul anilor 2013 şi 2014 la Atelierele Patriarhiei.

Duminică, 5 octombrie 2014, în Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” şi „Sfântul Sfinţit Mucenic Corneliu Sutaşul” din cartierul Valea Cetăţii – Braşov s-a săvârşit Sfânta Liturghie Arhierească de către Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului, de către Preasfinţitul Părinte Andrei Făgărăşanul, Episcop – Vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi. La Sfânta Liturghie au participat numeroşi credincioşi, care s-au închinat sfintelor moaşte ale Sfintei Muceniţe Filofteia, ale Sfântului Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei şi ale Sfinţilor Mucenici Epictet preotul şi Astion monahul şi ale Sfinţilor Mucenici Zotic, Atal, Camasie şi Filip de la Niculiţel.

La finalul Sfintei Liturghii, părintele iconom stavrofor Corneliu Gârbacea, în calitate de gazdă, a oferit fiecărui ierarh câte o icoană pictată pe sticlă cu Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena, sfinţii ocrotitori ai bisericii în care s-a săvârşit azi Sfânta Liturghie Arhierească.