6 ianuarie 2015 - Sarbatoarea praznicului imparatesc BOTEZUL DOMNULUI

La sărbătoarea praznicului împărătesc al Botezului Domnului nostru Iisus Hristos s-a săvârşit Sfânta Liturghie la care au participat  numeroşi credincioşi. La finalul Sfintei Liturghii s-a săvârşit slujba Aghiasmei Mari, în cadrul căreia s-a sfinţit apa. Credincioşii participanţi au luat acasă apa sfinţită, aghiasma mare, în sticluţe de plastic personalizate cu etichetă ce prezintă icoana Botezului Domnului şi poza Bisericii "Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena". La finalul programului liturgic, toţi credincioşii au fost stropiţi cu aghiasma mare de către preoţi şi au primit în dar câte o iconiţă ce prezintă troparul şi icoana Botezului Domnului din biserica noastră, pictură în tehnica frescă realizată de pictorii bisericeşti Mihai şi Gavril Moroşan.

Pentru folosul duhovnicesc al credincioşilor, la îndemnul preotului paroh Corneliu Gârbacea voluntarii Parohiei Ortodoxe "Valea Cetăţii" au pregătit 3.000 de sticluţe cu aghiasma mare.