21 octombrie 2014

Marţi, 21 octombrie 2014, fundaţia a organizat o întâlnire cu doamnele preotese văduve. Au fost invitate 19 doamne preotese, dar, datorită problemelor de sănătate, au participat doar 5 cu vârsta cuprinsă între 94 şi 59 de ani.

Întâlnirea a avut loc la Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Parohia Ortodoxă „Valea Cetăţii” Braşov.

De la ora 11,30 s-a săvârşit slujba parastasului pentru preoţii adormiţi întru nădejdea Învieri Domnului. Au fost pomeniţi 87 de preoţi trecuţi în lumea drepţilor.

În continuare, pentru doamnele preotese, s-a săvârşit rugăciunea de mulţumire pentru binefacerile primite de la Dumnezeu şi rugăciunea pentru cererea celor de trebuinţă şi de folos.

Doamnele preotese văduve au primit câte un buchet de flori, cărţi cu conţinut religios, iconiţe şi milostenie de la parastas.

La slujbă au participat şi membrii familiilor doamnelor preotese, credincioşi şi voluntari ai fundaţiei.

Parohia Ortodoxă „Valea Cetăţii” Braşov a oferit doamnelor preotese o masă de prânz. Doamna Blănaru Cristina, patronul Florăriei „Floralia” a oferit florile.