21 mai 2014 - PRAZNUIREA HRAMULUI BISERICII

Miercuri, 21 mai 2014, la sărbătorirea Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, este şi hramul bisericii din Parohia Ortodoxă „Valea Cetăţii – Braşov”.

La Sfânta Liturghie au slujit, în sobor,  13 preoţi ortodocşi din Braşov, protos fiind Prea Cucernicul Părinte Drd. Dănuţ Gheorghe Benga, protopopul Braşovului..

La finalul Sfintei Liturghii, s-a slujit parastasul pentru preoţi slujtori, ctitori, binefăcători şi enoriaşi adormiţi întru nădejdea Învierii Domnului.

În cadrul procesiunii hramului, s-a inconjurat biserica, purtându-se ripide, prapori, icoana Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, sfânta raclă cu părticele din sfintele moaşte ale Sfântului Ierarh Andrei, Mitropolitul Transilvaniei, Sfântului Ierarh Andrei, sfeşnice, coliva praznicului.

În cursul anului 2013, parohia a acoperit costurile unei racle din argint la Atelierele Patriarhiei. În acestă sfântă raclă, la sfârşitul lunii august 2013,  Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit, Dr. Laurenţiu Streza, a aşezat părticele din sfintele moaşte ale Sfântului Ierarh Andrei, spre a fi păstrate în biserica noastră pentru închinare şi folosul duhovnicesc al credincioşilor.

La procesiunea hramului, au participat numeroşi de preoţi ortodocşi, fiind invitaţi toţi cei 52 de preoţi parohi din Braşov.

S-a făcut câte o oprire pe fiecare latură a bisericii, unde s-a citit câte o pericopă evanghelică şi s-a rostit câte o ectenie.

La sfârşit, în curtea bisericii s-a împărţit credincioşilor participanţi milostenie de hram (colivă, japoneză, vin şi suc).

Au participat, în calitate de invitaţi, şi 18 preoţi de la cultele creştine istorice (preoţi romano-catolici,  preoţi evanghelici,  preoţi reformaţi, preoţi unitarieni şi  preoţi Greco-catolici) din Braşov, precum şi reprezentantul Cultului Mozaic.